Quantcast
Channel: Aktualności
Viewing all 329 articles
Browse latest View live

Dzień Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego

$
0
0

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego, który odbędzie się 26 kwietnia (sobota) w godz. 10:00-16:00 na kampusie głównym (Krakowskie Przedmieście 26/28).
Z ofertą dydaktyczną Wydziału Fizyki będzie można zapoznać się na stanowisku naszego Wydziału, rozstawionym przed gmachem Dawnej Biblioteki, a na spotkaniu o godz. 11:00 w sali 207 w gmachu Dawnej Biblioteki będzie można wziąć udział w prezentacji pt. ,,Co to jest modelowanie molekularne?’’ przygotowanej w technice 3D przez dr Krystianę Krzyśko.
Dniowi Otwartemu towarzyszyć będą także pokazy. Nasi studenci zaprezentują m. in. ogniowe tornado, iskrowy wulkan i płonącą rękę.

Więcej informacji o Dniu Otwartym UW: http://www.uw.edu.pl/otwarty-dla-kandydatow/


Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych

$
0
0
Życzymy pogodnych i radosnych
Świąt Wielkanocnych.

Zespół dziekański Wydziału Fizyki UW

Teresa Rząca-Urban
Marek Trippenbach
Marek Karny
Andrzej Wysmołek

DIS2014 – konferencja poświęcona fizyce cząstek elementarnych

$
0
0

W dniach 28 kwietnia – 2 maja 2014 w Dawnej Bibliotece UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, odbędzie się dwudziesta druga konferencja poświęcona fizyce cząstek elementarnych: XXII International Workshop on Deep-Inelastic Scattering and Related Subjects (DIS2014), organizowana przez Wydział Fizyki UW, NCBJ oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne. Jest to duże wydarzenie naukowe nie tylko z uwagi na doroczne przedstawienie postępu badań w tej niezwykle „gorącej” dziedzinie nauki, lecz także ze względu na 40. rocznicę odkrycia kwarków. Będzie w nim uczestniczyć ponad 270 fizyków z ponad 20 państw, w tym światowej sławy specjaliści zajmującymi się badaniami struktury cząstek elementarnych na czele z laureatem nagrody Nobla J. Friedmanem z USA.

Więcej

Stypendia START 2014 przyznane

$
0
0

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła 22. konkurs w ramach programu START. Wśród 136 tegorocznych laureatów, młodych uczonych rozpoczynających karierę naukową, znalazły się 4 osoby z naszego Wydziału: dr Tomasz Gubiec, mgr Jan Kołodyński, dr Kamil Kwiatkowski (obecnie pracownik ICM) i mgr Malwina Strenkowska.

Uroczystość wręczenia dyplomów odbędzie się 31 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Więcej informacji http://www.uw.edu.pl/fundusze-na-start/

Zaproszenie na wykład prof. Bogdana Cichockiego

$
0
0

Polskie Towarzystwo Fizyczne i Wydział Fizyki UW zapraszają na wykład prof. dr hab. Bogdana Cichockiego z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UW zatytułowany:
O Marianie Smoluchowskim na trzy lata przed setną rocznicą śmierci
Wykład odbędzie się w dniu 19 maja 2014r. o godz. 16:30 w Sali Dużej Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW przy ul. Hożej 69 w ramach wspólnego posiedzenia konwersatoriów im. J. Pniewskiego i L. Infelda.

II Warszawskie Spotkania Fizyki Medycznej 2014

$
0
0

W dniach 15-17 maja 2014 roku odbędą się już po raz drugi Warszawskie Spotkania Fizyki Medycznej (Warsaw Medical Physics Meeting - WMPM). Konferencja umożliwi młodym naukowcom, polskim i zagranicznym, zaprezentowanie wyników swoich projektów przed bardziej doświadczonymi kolegami oraz ekspertami w dziedzinie fizyki medycznej. Pozwoli także na nawiązanie kontaktów między środowiskiem naukowym i medycznym. Inicjatorem i współorganizatorem WMPM jest Koło Naukowe Fizyki Medycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat honorowy nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej..

Więcej

Stypendium Mieczysława Prószyńskiego

$
0
0

Uwaga Studenci! II tura składania wniosków o stypendium Mieczysława Prószyńskiego. Uprzejmie informujemy, że w dniu 14 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji ds. przyznania stypendium Mieczysława Prószyńskiego. W wyniku obrad stypendia przyznano trzem studentom Wydziału Fizyki. W związku z niewyczerpaniem puli na stypendia Komisja zaprasza do składania wniosków w II turze do dnia 30 maja 2014 r. Więcej

Wydział Fizyki UW najlepszy w rankingu szkół wyższych "Perspektyw" w grupie kierunków studiów: fizyka i astronomia

$
0
0
dyplom

W piętnastej jubileuszowej edycji Rankingu Szkół Wyższych ,,Perspektywy 2014’’ przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy Uniwersytet Warszawski zajął I miejsce. Kolejne miejsca zajęły Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W przeprowadzonym już po raz drugi rankingu kierunków studiów, w grupie fizyki i astronomii, tak jak w zeszłym roku, najlepszy okazał się nasz Wydział.

Więcej informacji o rankingu na http://www.uw.edu.pl/ oraz http://www.perspektywy.pl/.


20th International Symposium on Particies, Strings and Cosmology, PASCOS 2014 Warszawa 22-27 czerwca 2014

$
0
0

W dniach 22-27 czerwca 2014 na Uniwersytecie Warszawskim w Auli Starej Biblioteki odbędzie się dwudziesta konferencja z serii zatytułowanej PASCOS - International Symposium on Particies, Strings and Cosmology. Pierwsza z nich odbyła się w 1990 roku w Bostonie, a ubiegłoroczna w Taipei na Tajwanie.

Celem konferencji PASCOS jest przegląd najnowszych obserwacji i pomiarów doświadczalnych oraz koncepcji teoretycznych dotyczących szeroko rozumianego pogranicza fizyki cząstek elementarnych, kosmologii i teorii strun. W 2012 roku eksperymenty ALTAS i CMS przy LHC doniosły o odkryciu nowej cząstki o własnościach zgodnych z przewidywaniem Modelu Standardowego dla cząstki Higgsa. Jest to niezwykle ważne odkrycie, gdyż cząstka Higgsa była ostatnią, nieobserwowaną wcześniej cząstką, której istnienie przewiduje Model Standardowy.

Więcej

Prof. Wojciech Dziembowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego

$
0
0

Uniwersytet Zielonogórski uhonorował profesora Wojciecha Dziembowskiego tytułem doktora honoris causa tej uczelni. Uroczystość nadania tytułu odbyła się 9 czerwca 2014 roku w Auli UZ.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/

Prof. Grzegorz Pietrzyński wśród zwycięzców plebiscytu ,,Nauka to Wolność’’

$
0
0
logo plebiscytu

W Plebiscycie ,,Nauka to wolność’’ na najważniejsze osiągnięcie naukowe ostatnich 25 lat ogłoszonym przez MNiSW drugie miejsce zajął prof. Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego UW. Profesor Pietrzyński nominowany był za niezwykle precyzyjny pomiar odległości do Wielkiego Obłoku Magellana.

Najwięcej głosów zdobył prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Więcej informacji http://www.nauka.gov.pl/

Letnia Szkoła Fizyki 2014

$
0
0

W poniedziałek, 30 czerwca 2014 r. o godzinie 10:00 w Auli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Hożej 69 odbędzie się inauguracja Letniej Szkoły Fizyki 2014. Jest to impreza organizowana po raz ósmy, w ramach programu „Lato w Mieście”, przez Polskie Towarzystwo Fizyczne i Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Skierowana jest ona do młodzieży z warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, która chciałaby przeżyć wakacyjną przygodę z fizyką.

W tym roku po raz pierwszy uczestnicy Szkoły spędzą jeden dzień w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, gdzie zobaczą jak produkowany jest grafen.

Zapisy na zajęcia Letniej Szkoły Fizyki odbywają się za pośrednictwem strony internetowej

Sejneńskie Spotkania z Nauką 2014

$
0
0

Piąty rok z rzędu, pod patronatem Wydziału Fizyki UW, odbywać się będą Sejneńskie Spotkania z Nauką, SSN2014. Wszystkich spędzających wakacje na Suwalszczyźnie zapraszamy w każdy czwartek o godz. 18:00 do salki kinowej "Pogranicza", gdzie będzie można wysłuchać popularnego wykładu, nie tylko z fizyki, spotkać ciekawych ludzi i podyskutować przy kawie.

Do zobaczenia w Sejnach!

Diamentowe granty 2014 rozdane

$
0
0

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę laureatów trzeciej edycji programu ,,Diamentowy Grant’’. Nagrodzono 86 projektów i przeznaczono na ich realizację 15 mln zł.

Wśród laureatów znalazło się 11 studentów naszego Wydziału.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Zimna Ziemia w układzie podwójnym gwiazd

$
0
0
Wizja artystyczna pozasłonecznego układu planetarnego OGLE-2013-BLG-0341L (Cheongho Han, Chungbuk National University, Republic of Korea) Międzynarodowy zespół naukowców, którego trzon stanowią astronomowie z prowadzonego w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Udalskiego wielkoskalowego przeglądu nieba, OGLE, (The Optical Gravitational Lensing Experiment) ogłosił na łamach amerykańskiego prestiżowego tygodnika naukowego Science odkrycie unikalnego pozasłonecznego systemu planetarnego.

Serdecznie witamy nowych studentów Wydziału Fizyki

$
0
0

Serdecznie witamy nowych studentów Wydziału Fizyki i gratulujemy wyboru studiów na naszym Wydziale. Mamy nadzieję, że studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego spełnią Wasze oczekiwania i dostarczą wiedzy i umiejętności niezbędnych dla znalezienia atrakcyjnej pracy.

Wszelkie informacje związane z rozpoczęciem studiów będą się sukcesywnie pojawiać na stronie internetowej.

II etap budowy siedziby Wydzialu Fizyki

$
0
0
II etap budynku Wydziału Fizyki

18 lipca 2014 r. Uniwersytet Warszawski podpisal z konsorcjum Aldesa Construcciones umowe na wykonanie II etapu budynku Wydziału Fizyki. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2015 r.

Studenci fizyki laureatami II edycji programu ,,Generacja przyszłości’’

$
0
0

Wśród 26 zwycięskich projektów wyłonionych w II edycji programu ,,Generacja przyszłości’’ organizowanego przez MNiSW znalazł się projekt „Wzmocnienie potencjału studenckiej pracowni fizycznej wspierającej udział w międzynarodowych konkursach fizycznych” opracowany przez Michała Pacholskiego i Wojciecha Rządkowskiego z Wydziału Fizyki UW oraz Jakuba Klenckiego z Kolegium MISMaP pod kierunkiem prof. dr. hab. Wojciecha Dominika. Celem projektu jest wsparcie przygotowania i startu drużyny z Wydziału Fizyki UW w międzynarodowym konkursie „International Physicists’ Tournament” organizowanym w kwietniu 2015 roku.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji na http://www.uw.edu.pl/wyroznienie-w-programie-generacja-przyszlosci/.

Profesor Andrzej Wysmołek otrzymał Nagrodę m.st. Warszawy

$
0
0

31 lipca 2014 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Podczas sesji wręczono tytuły Honorowego Obywatela m.st. Warszawy oraz Nagrody m.st. Warszawy. Wśród nagrodzonych znalazł się prof. Andrzej Wysmołek, który został uhonorowany Nagrodą m.st. Warszawy za popularyzowanie fizyki poprzez organizowanie wykładów i pokazów dla warszawskich gimnazjalistów i licealistów oraz współpracę z Biurem Edukacji m.st. Warszawy przy rozwijaniu unikatowej w skali kraju Letniej Szkoły Fizyki.

Serdecznie gratulujemy!

Program sesji i sylwetki laureatów

Dyplom

Ogólnoświatowa sieć teleskopów otwarta dla użytkowników

$
0
0

Od 1 sierpnia 2014 r. międzynarodowy projekt astronomiczny GLORIA udostępnia internautom z całego świata pięć zdalnie sterowanych zrobotyzowanych teleskopów do obserwacji nocnego nieba. GLORIA (http://gloria-project.eu/pl) to innowacyjny, społecznościowy projekt naukowy, który ma za zadanie budowę ogólnodostępnej, globalnej sieci teleskopów. Z ich pomocą, w czasie rzeczywistym, przy minimalnym przygotowaniu użytkowników prowadzone będą badania astronomiczne. Od ponad roku, za pomocą teleskopu słonecznego TAD (Teneryfa, Hiszpania) użytkownicy GLORIA mogą już obserwować Słońce i badać jego aktywność. Budowa sieci GLORIA ma się zakończyć we wrześniu. Naukowcy przekażą również społeczności miłośników astronomii dokumentację oraz oprogramowanie, które pozwolą na przyłączenie także ich teleskopów do tej międzynarodowej sieci.

Więcej

Viewing all 329 articles
Browse latest View live